КОЛИ МИ ЧУЄМО СЛОВО ТРУДОГОЛІК, СКАЗАНЕ НА ЧИЮСЬ АДРЕСУ, ТО АСОЦІАТИВНИЙ РЯД, ЯКИЙ ВИНИКАЄ В СВІДОМОСТІ З ЦЬОГО ПРИВОДУ, НЕ НЕСЕ В СОБІ НЕГАТИВНОГО ЗАБАРВЛЕННЯ. І СПРАВДІ, ЩО ПОГАНОГО В ТОМУ, ЩО ЛЮДИНА «ГОРИТЬ НА РОБОТІ»? ЩО ВСІ ЇЇ ДУМКИ, ПОЧУТТЯ, ВЧИНКИ ПІДВЛАДНІ ОДНОМУ – РОБОТІ? ХІБА ЩО САМІ БЛИЗЬКІ ЛЮДИ ВІДЧУВАЮТЬ СЕБЕ ОБДІЛЕНИМИ, І ДРУЗІ ВСЕ РІДШЕ ЗАПРОШУЮТЬ ВІДПОЧИТИ, ТОМУ ЩО ЇМ НАБРИДЛО БУТИ В КУРСІ ВСІХ РОБОЧИХ ПРОБЛЕМ. СУСПІЛЬСТВО ЗАВЖДИ СХВАЛЮВАЛО «ТРУДОГОЛІКІВ» І ЗАСУДЖУВАЛО ТИХ, ХТО ЗОВСІМ ЗАБУВАЄ ПРО РОБОТУ ПІСЛЯ 18:00.
А насправді, «трудоголізм» – це хвороба. Така ж, як і будь-яка психологічна залежність. Навіть якщо ми не вживаємо наркотиків і не отруюємо організм великими дозами алкоголю або нікотину, то все одно відшукуємо для себе можливість втекти від повсякденності в певний «альтернативний» стан: азартна гра, «екстрім» або новомодна секта, що відкриває секрети «вічного життя».
Виділяють також психологічну залежність від певної людини або, наприклад, від важких травмуючих спогадів. Залежність – це спосіб уникнути неприємної реальності.
Вона позбавляє людину дійсності, робить її душевно сліпою і глухою. При цьому відчуття власної неповноцінності лише міцнішає.
Так і в «трудоголіка» робота поступово перетворюється на щит від страху, тривог, невпевненості в собі і в завтрашньому дні, проблем в особистому житті. Робота трансформується в залежність. Ще один варіант формування трудової залежності пов’язаний з перебільшеним відчуттям власної корисності і значущості.
Як і, наприклад, алкоголь, «трудоголізм» поступово стає стилем життя. Людина не тільки втрачає друзів і близьких, але й своє здоров’я.
Які ж ознаки має «трудоголізм»? Виникає стійка впевненість, що справжнє задоволення можна відчути тільки на роботі, все решта – сурогат.
Якщо людина на певний час виявляється не зайнятою, то починає відчувати роздратування, нічим не мотивоване незадоволення собою і оточуючими.
Про таку людину говорять, і не тільки близькі, що вона мовчазна, непоступлива, агресивна. Але все це щезає, варто їй опинитися на роботі.
Після дня роботи практично неможливо переключитися на іншу діяльність. Відпочинок втрачає свій сенс, не приносить радості і розрядки.
Людина відчуває себе енергійною, впевненою і самодостатньою тільки працюючи або думаючи про роботу.
Все що відбувається поза роботою – ліноші, пустощі, марнотратство. Журнали, телевізійні програми, шоу розважального характеру викликають лише роздратування.
Все частіше вечорами відсутнє сексуальне бажання, але людина все це пояснює тим, що «сьогодні втомився, але завтра...»
Людина панікує, відчуваючи, що справи скоро закінчаться. Щоб врятуватись від цього, вона зразу ж починає планувати наступні робочі «катаклізми». Все частіше в лексиконі з’являються слова: «Все», «Завжди», «Я повинен», «Я можу».
У людини входить у звичку ставити перед собою недосяжні цілі і завдання.
Всі проблеми на роботі людина починає сприймати як особисті. Через перевантаження на роботі поступово погіршуються відносини в сім’ї з близькими.
Якщо Ви виявили в себе більшу частину перерахованих ознак трудоголізму, то можна ще спробувати виправити становище. Для цього існує декілька простих правил, які допоможуть Вам, навіть якщо Ви проводите на роботі 12-14 годин, не стати залежним «трудоголіком».
1. Робіть тільки те, що Ви дійсно хочете.
2. Зрозумійте, що Ваша робота - не втеча від проблем, а реалізація Ваших бажань.
3. Задайте собі питання: від чого я тікаю, що робота мені може дати такого, чого я не отримую від близьких мені людей?
4. Дотримуйтесь золотого правила: працювати тільки на роботі, ніяких «домашніх завдань».
5. Після роботи Ваше головне завдання – зняти стрес і втому.
6. Намагайтесь не відпочивати з людьми, які завантажують Вас своїми проблемами.
7. Будуйте свій відпочинок не за законами «трудоголізму» – наздогнати і перегнати, а так, щоб це була дійсно «переключка» на щось інше, незнайоме, нове.
Олена Лисhttp://www.kralya.com.ua/Реклама в Інтернеті. Контекстна реклама, банерна реклама, реклама на дошках оголошень, розміщення лінків, реклама на тематичних ресурсах